Sanayi Sici Belgesi
24 Nisan 2023, 11:31

Sayın Sanayici Üyemiz; Bilindiği üzere üretim faaliyetinde bulunan işletmelerimizin 6948 Sayılı Kanun gereği Sanayi Sicil Belgesi almaları ve 2 yılda bir bu belgeleri vize yaptırmaları zorunlu olup ayrıca her takvim yılı başından itibaren ilk dört ay içerisinde bir önceki yıla ait bilgileri içeren Yıllık İşletme Cetveli’nin Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne iletilmesi gerekmektedir.

Bunun yanı sıra, firmanın yapısında meydana gelen her türlü (adres, telefon, unvan, ürün değişikliği, ürün ilavesi, tesisin kapatılması, üretime ara verme vb. gibi) değişiklik durumunda da kanun gereği değişikliğin meydana geldiği tarihten itibaren 1 ay içerisinde internet ortamında güncellemeleri gerekmektedir.

Sanayicilerimizin cezalı duruma düşmemeleri için 2022 yılına ait bilgileri içeren Yıllık İşletme Cetveli internet giriş işlemlerini en geç 30 Nisan 2023 tarihine kadar yaptırmaları gerekmektedir. Bunun için işletmelerimizin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza ait http://sanayisicil.sanayi.gov.tr web adresinden işletme adına alınan şifre ile sisteme girilip arkasından “İşletme” menüsünden girildikten sonra çıkan ekranda “Belge No ile İşletmemi Getir” veya “Kayıtlı İşletmelerim” menüsünden işletme çağırılarak Yıllık İşletme Cetveli için gerekli bilgiler doldurulup giriş yapılarak sistem üzerinden “İl Müdürlüğüne Gönder” sekmesi tıklanarak online olarak Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne göndermesi gerekmektedir.

Bu bağlamda, sanayi sicil işlemlerin eksiksiz ve doğru sonuçlandırılabilmesi için yukarıdaki hususlara dikkat edilerek, sanayicilerimizin yasa gereği olan cezai işleme maruz kalmamaları ve en son tarih olan 30 Nisan 2023 tarihi sonuna kadar Yıllık İşletme Cetveli girişlerinin yapılması gerektiği, ancak söz konusu tarihin bu yıl hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle 2 Mayıs 2023 tarihi sonuna kadar, Yıllık İşletme Cetveli girişlerinin yapılması gerekmektedir.